top of page

SCHEDULE 

Preliminary program schedule for each day from September 2nd to September 4th

SEPTEMBER 02, 2024

Schedule with TIME and ACTIVITIES of the day

8:00am – 9:00am

Workshop Registration

9:00am - 12:00pm

Workshop | Jerome Babauta: Bacterial Electrochemical Measurements (English)

12:00pm - 1:00pm

Lunch Break

1:00pm - 3:00pm

Credentials LA-ISMET (Portuguese)

3:00pm - 3:30pm

Openning Lecture | Valéria Reginatto (Portuguese)

3:30pm -5:00pm 

Poster Session

SEPTEMBER 03, 2024

Schedule with TIME and ACTIVITIES of the day

8:00am – 8:30am

Invited Speaker | Angela Cabezas (Spanish)

8:30am - 9:00am

Invited Speaker | Ignacio Vargas (Spanish)

9:15am – 9:30pm

Oral Presentation | René Cardena: Electromethanogenesis in membrane-less reactors using brewery wastewater (Spanish)

9:30pm – 9:45pm

Oral Presentation | Claudia Araya: Development of an electroactive biofilm enrichment from wetland sediment on glassy carbon electrodes (Spanish)

9:45am – 10:00am

Oral Presentation | Hernán Sandez Penidez: Novel electrodes produced by electroactive bacteria (Spanish)

10:00am – 10:30am

Coffee Break

10:30am – 11:00am

Invited Speaker | Claudio Avignone Rossa (English)

11:00am – 11:30am

Invited Speaker | Xin Wang (English)

11:30am – 11:45am

Oral Presentation | Tito Gehring: Optimization and performance analysis of electrochemical-biological systems (English)

11:45am – 12:00pm 

Oral Presentation | Mirella Di Lorenzo: Exciting perspectives in Soil Microbial Fuel Cell research and routes to practical implementations (English)

12:00pm – 14:00pm 

Lunch Break

2:00pm – 3:00pm 

Poster Session

3:00pm – 3:15pm 

Oral Presentation | Samara Santos Corrêa Silveira: Step-feed strategy for treating dairy wastewater in a single-chamber air-cathode microbial fuel (Portuguese)

3:15pm – 3:30pm 

Oral Presentation | Isabela Guimarães Assunção: Avaliação de Membranas de Baixo Custo para Células de Energia Microbianas (Portuguese)

3:30pm – 3:45pm 

Oral Presentation | Rayane Kunert Langbehn: The resilience of bioprocesses in a microbial fuel cell to long-term exposure to levofloxacin (Portuguese)

3:45pm – 4:15pm 

Coffee Break

4:15pm – 4:30pm 

Oral Presentation | Natalia Tapia: Efecto de la integración de sistemas bioelectroquímicos en sustratos de cubiertas vegetales para el tratamiento de agua gris sintética (Spanish)

4:30pm – 4:45pm 

Oral Presentation | Jorge Manuel: Microbial variety in electrochemically assisted constructed wetlands under different external resistance values (Spanish)

4:45pm – 5:00pm 

Oral Presentation | Javiera Toledo-Alarcón: Desnitrificación autótrofa electroasistida de aguas subterráneas en un reactor de cámara simple y su impacto en la dinámica de la comunidad bacteriana (Spanish)

5:15pm – 5:15pm 

Oral Presentation | Angela Cantillo: Electrochemical Enrichment of Electrotrophic Microorganisms in a Chlorate-Pressured Environment (Spanish)

5:15pm – 5:30pm 

Closing day Remarks

SEPTEMBER 04, 2024

Schedule with TIME and ACTIVITIES of the day

8:00am – 9:00am

Keynote Speaker | Jason Ren (English)

9:15am – 9:30am

Oral Presentation | Nadia Vermeulen-Rostane: Soil Microbial Fuel Cells: Opportunities for Point-of-care Soil Diagnostics (English)

9:30am – 9:45am

Oral Presentation | Javiera Toledo-Alarcón: Are microbial interactions the key to Electro-fermentation in mixed cultures? (English)

9:45am – 10:00am

Oral Presentation | S. Martínez Sosa: Design of efficient microbial electrosynthesis cells for CO2 recycling and electrodialysis as a downstream process (English)

10:00am – 10:30am

Invited Speaker | Mirella di Lorenzo (English)

10:30am – 11:00am 

Coffee Break

11:00am – 11:30am

Invited Speaker | Gilmar Clemente (Portuguese)

11:30am – 11:45am

Oral Presentation | Ana Clara Bonizol Zani: Prodigiosin-conductive film from a Serratia marcescens strain produces energy in a microbial fuel cell (Portuguese)

11:45am – 12:00pm

Oral Presentation | Reginna Marjorye: Análise de ciclo de vida de uma célula de eletrólise microbiana (Portuguese)

12:00pm – 2:00pm

Lunch Break

2:00pm – 3:00pm

Poster Sessions

3:00am – 3:15pm

Oral Presentation | Natalia Padilla Gálvez: Effect of external resistance in power density of microbial fuel cell start up inoculated with Shewanella oneidensis MR-1 and their correlation with biofilm development (Spanish)

3:15pm – 3:30pm

Oral Presentation | Carlos Gallardo-Bustos: Celdas de Combustible Microbiano de Gránulos de Carbón Activado para el Tratamiento Descentralizado de Aguas Grises (Spanish)

3:30pm – 3:45pm

Oral Presentation | Santiago Erazo Cabrera: Characterization of native microbial communities from the coffee agroindustry for wastewater treatment and electricity co-generation using bioelectrochemical systems (BES) (Spanish)

3:45pm – 4:00pm

Final Remarks 

4:00pm – 5:30pm

Leasure Activity

bottom of page